Oversigt – Medlems-klubber & skoler

KLUBBER ADRESSE KLUBMAIL / HJEMMESIDE
Region Hovedstaden
Aktiv Ung Kaj Sommers vej 57, 3320 Skævinge
Bornholms Klatreklub DGI Hallen i Rønne, Torneværksvej 1D, 3700 Rønne www.bornholmsklatreklub.dk
Brandvæsnets Bjergklub www.bjergklubben.dk
Dansk Bjerg- og Klatreklub (B&W) Refshalevej 163d, 1432 København K. www.dbkk.dk
DTU Climbing Anker Engelundsvej 1, 2800 Lyngby www.dtu.dk
Foreningen Friluftsliv og Klatring Johan Krohnsvej 2, 2500 Valby www.ffklatring.dk
GAK – Gadevang Klatring Gadevangsvej 103, 3400 Allerød www.gadevangklatring.dk
Hedehusene Idrætsforening Flintevænget 32, 2640 Hedehusene www.hedehuseneif.dk
Holbæk Klatreklub Alleparken 34B,4300 Holbæk www.hkk4300.dk
Klatreklub Nordsjælland Baunebjergskolen, Baunebjergvej 401, 3050 Humlebæk www.klatreklubnordsjaelland.dk
Klatreklubben Skorstenen Vognporten 11, 2620 Albertslund www.skorstenen.dk
Nørrebro Klatreklub Bragesgade 5, 2200 København www.nkk.dk
Pløks, Skovlunde Klatreklub Lundebjerggårdsvej 7, 2740 Skovlunde www.ploeks.dk
Skibby Klatreklub Marbækhallen, Sælsøvej 16,4050 Skibby www.skibbyklatreklub.dk
Slangerup Klatreklub Idrætsvej 3-5, 3550 Slangerup
USG Klatreafdeling Nørre Alle 53, 2200 København N. www.usg.dk
Region Sjælland
CRUX, Skælskør klatreklub Sagavej 8, 4200 Slagelse www.crux-klatreklub.dk
Klatreklub Giraffen Egstallevej 2,4330 Hvalsø www.wordpress.klatre.dk
KVIK – Kattinge Værks Idræts Klub www.kattingevaerk.dk
Novo Nordisk Klatreklub EG1,19, Hallas Alle, 4400 Kalundborg
Nykøbing Falster Klatreklub Industrivej 10, 4800 Nykøbing F. www.klatresteder.dk
Næstved Klatreklub Poppelvej 4, 4700 Næstved www.nkklub.dk
Rishøj IF, Køge Klatreklub www.rishoj-gymnastik.dk
Roskilde Klatreklub Møllehusene  16, kælderen, 4000 Roskilde www. roskildeklatreklub.dk
Sorø Klatreklub Fulbyvej 4E, 4180 Sorø www.soroeklatreklub.dk
Sydsjællands Klatreklub Granvej 54, 4760 Vordingborg www.sydsjaellandsklatreklub.dk
Tømmerup Gymnastik og Ungdomsforening /TGU Tømmerupvej 50, 4400 Kalundborg www.tgu.klub-modul.dk
Region Syddanmark
Odense Boulderklub Ørstedsgade 19,5000 Odense C. www.odenseboulder.dk
Brandbjerg Klatreklub Brandbjergvej 12, 7300 Jellinge www.brandbjergklatreklub.dk
Haderslev Klatreklub Platanvej 39, Hammelev, 6500 Vojens
KFUM Spejderne – Esbjerg Klatrehal Slåenvej 7, 6715 Esbjerg N. www.4esbjerg.dk
Kolding Klatreklub Dalbygade 40, 6000 Kolding www.koldingklatreklub.dk
Odense klatreklub Roersvej 33 Opg. Q, 5000 Odense C. odenseklatreklub.klubonline.dk
Odense Sportsklatreklub www.newaskk.dk
Ribe Klatreklub Ribehallen, ved Danhostel, Ribe vandrehjem www.ribeklatreklub.dk
Svendborg gymnastikforening Ryttervej 70, 5700 Svendborg www.svendborg-gf.dk
Sønderborg Klatreklub Frederikparken 9, 6400 Sønderborg www.soenderborgklatreklub.dk
Ærø klatreklub Kallehave1, 5970 Æreskøbing www.aaeroeklatreklub.webs.com
Region Midtjylland
Hammel Klatreklub Farrevej 20, 8450 Hammel www.hammelklatreklub.dk
Herning Klatreklub Mørupvej 1-5, 7400 Herning

 

Randers Klatreklub Nålemagervej 120, 8920 Randers www.randersklatreklub.dk
Silkeborg Klatreklub Skoletorvet 1, 8600 Silkeborg www.silkeborgklatreklub.dk
Vestjysk Klatreklub Hjerm Hallen, Veste hovedgade 34B, 7560 Hjerm www.hjermklatreklub.dk
Viborg klatreklub Gl. Skolevej 47, 8620 Kjellerup www.viborgklatreklub.dk
Østjysk Klatreklub kattesund 10, 8700 Horsens www.ojkk.dk
Aarhus Klatreklub Dortesvej 43, 8220 Brabrand www.aarhusklatreklub.dk
Region Nordjylland
Hjørring Klatreklub -VERTICAL Vejbyvej 744, 9760 Vrå www.rune@bjergklubben.dk
Frederikshavn Firmaidræts Klub Flade Engvej 8, 9900 Frederikshavn www.ffkcentret.dk
Norddjurs Klatreklub Hovlinen 3, 8586 Ørum Djurs
Skørping Klatreklub Mølleparken 2, 9520 Skørping www.abekatten.dk
Thy Frilufts – og Klatreklub Øster Alle 10, 7752 Snedsted www.klatreklub.dk
Ørtoft Klatrecenter Ørtoftvej 101, 9300 Sæby www.oekc.dk
Østerild Klatreklub Vesterbyvej 1, Østerild, 7700 Thisted www.oesterild-multicenter.dk
Aalborg Klatreklub Voerbjergvej 35, 9400 Nørresundby www.njklatreklub.dk
 Ulsted Klatreklub  Hovvej 198, 9370 Hals
HØJ- & EFTER-SKOLER
Region Hovedstaden
Frøbel Pædagogseminarium Pasteursvej 49, 1799 København V https://ucc.dk
Gribskov Efterskole Stokkebrovej 31, 3210 Vejby www.gribskovefterskole.dk
Region Syddanmark
Adventure Efterskolen Dyntvej 113, 6310 Broager www.adventure-efterskolen.dk
Brejning Efterskole Møllegårdsvej 1, 7080 Berkop www.brejning.dk
Dybbøl Efterskole Ragebølskovvej 3, 6400 Sønderborg www.dybboelefterskole.dk
Elsesminde Produktionshøjskole Sanderumvej 117, 5250 Odense SV www.elsesminde.dk
Idrætshøjskolen i Sønderborg Friheds Alle 42, 6400 Sønderborg www.ihs.dk
Ryslinge Høj- og Efterskole Højskolen 1, 5856 Ryslinge www.ryslinge-efterskolen.dk
Skolerne i Oure Idrætsvej 1, 5883 Oure www.Oure.dk
Region Midtjylland
Frijsenborg Efterskole Finlandsvej 5, 8450 Hammel www.fus.dk
Gymnastik og Idrætshøjskolen ved Viborg Vinkelvej 32, 8800 Viborg www.giv.dk
Region Nordjylland
Farsø Efterskole Viborgvej 71, 9640 Farsø www.f-e.dk
Ingstrup Efterskole Kettrupvej 121, Ingstrup, 9480 Løkken www.ingstrupefterskole.dk
Aalborg Sportshøjskole Annebergvej 55, 9000 Aalborg www.sportshojskolen.dk
     
ANDRE SKOLER
Region Hovedstaden
Langelinieskolens KKFO Holsteinsgade 41, 2100 København V. www.langelinieskolen.kk.dk
Skolen i Peter Vedels Gade Magistervej 2, 2400 København www.petervedelsgade.kk.dk
Skovskolen Nødebovej 77A, 3480 Fredensborg www.ku.dk
Region Sjælland
Hyllebjerg, Møllehuset og Tusindfryd (institution)
Region Syddanmark
Bogense Skole/ Fristedet Gyldensteensvej 2, 5400 Bogense www.fristedet-bogense.dk
Gaarden Engdraget 6, 7190 Billund www.gaardenbillund.dk
Syddansk Erhversskole www.sde.dk
Varde Ungdomsskole, Blåvandshuk Afd. Ndr. Boulevard 81, 6800 Varde www. lara.ungvarde.dk
Region Midtjylland
Lemvig Ungdomsgård

Skåde Skole

Mantziusvej 5, 8270 Højbjerg www.skaade-skole.dk
Vestre skole Rolighedsvej 2, 8600 Silkeborg www.vestre.dk
Region Nordjylland
Erhvevsskolerne Aars Østre Blvd. 10, 9600 Aars www.erhvervsskolerne.dk
Højene skole Vellinghøjvej 368, 9800 Hjørrring www.Hoejeneskole.dk
Skørping Skole Himmerlandsvej 65, 9520 Skørping www.skoerpingskole.dk